z miłości do kawy…

Historia kawy

Krótka historia kawy w interpretacji Coffee Lovers

Piwo i wino walczą ze sobą o palmę najstarszego przygotowywanego przez człowieka napoju i tę walkę wydaje się subtelnie wygrywać piwo, którego najstarsze receptury datuje się na 6000 lat przed naszą erą, z kolei korzenie wina zdają się sięgać nie dalej niż pierwszego tysiąclecia.

Ziarna kawy & kawa mielona, Mazzer Polska, żarna Mazzer, serwis Mazzer, najlepsze żarna do młynka do kawy, coffee burrs, the best coffee burrs, oryginalne żarna Mazzer Luigi Spa., tylko oryginalne żarna Mazzer, oryginalne części Mazzer, części Mazzer oferowane przez Coffee Lovers, Coffee Lovers polecają żarna Mazzer, grinding blades, grinding burrs, żarna stożkowe, conical burrs, żarna, żarna do młynka, żarna stalowe, stalowe żarna Mazzer, żarna od Coffee Lovers, najlepszej jakości żarna do młynka kawowego, mielenie kawy, młynek do kawy, części do młynka, grinders parts, akcesoria do młynka, młynek do kawy, młyn do kawy, żarna tytanowe, najnowsze żarna, najlepsze żarna, tylko żarna Mazzer, żarna tylko od Coffee Lovers, Mazzer Polska, żarna Mazzer, serwis Mazzer, najlepsze żarna do młynka do kawy, coffee burrs, the best coffee burrs, oryginalne żarna Mazzer Luigi Spa., tylko oryginalne żarna Mazzer, oryginalne części Mazzer, części Mazzer oferowane przez Coffee Lovers, Coffee Lovers polecają żarna Mazzer, grinding blades, grinding burrs, żarna stożkowe, conical burrs, żarna, żarna do młynka, żarna stalowe, stalowe żarna Mazzer, żarna od Coffee Lovers, najlepszej jakości żarna do młynka kawowego, mielenie kawy, młynek do kawy, części do młynka, grinders parts, akcesoria do młynka, młynek do kawy, młyn do kawy, Żarna do młynka, żarna do młynków, żarna Mazzer, żarna tytanowe, żarna kosmiczne, trwałe żarna, najtrwalsze żarna, NAJLEPSZE Tytanowe Żarna Mazzer Super Jolly - T033M, Kapsułki z prawdziwą kawą, kawa, kawa włoska, prawdziwa kawa, pyszna kawa, barista totalny, najlepsza kawa, barista, akcesoria baristy, wszystko dla baristy, profesjonalny barista, kawa z mlekiem, espresso, cappuccino, ristretto, Caffè corretto, flat white, Espresso Lovers Only, mazzer, młynki mazzer, ferrari dla kawy, młynek mazzer, części mazzer, akcesoria mazzer, mazzer polska, saka caffe, barbera caffe, 7gr caffe, caffe only, ese pod, ese pod polska, saszetki z prawdziwą kawą, tylko prawdziwa kawa, ekspres kapsułkowy, ekspres POD, ekspres ese pod, ekspres dla baristy, wyposażenie baristy, wszystko dla baristy

Kawa weszła na scenę ledwie kilkaset lat temu, jakkolwiek wiedzy dotyczącej korzeni kawowca nie jesteśmy pewni. Pewne dowody świadczą o tym, że ludzie spożywali jagody kawowca już setki tysięcy lat temu.

Mówi się, że etiopski pasterz kóz dostrzegł ekscytację swych zwierząt po spożyciu czerwonych jagód jednego z pobliskich drzew, po czym doświadczył tego samego spróbowawszy tych samych jagód. Ok 600 roku naszej ery ten stymulujący owoc (jagoda) oraz otrzymywany z wysuszonych i zmielonych ziaren napój trafił na kraniec półwyspu arabskiego, do Jemenu.

Znane są także historie mówiące o tym, iż mieszkaniec Indii około roku 1650 przeszmuglował ziarna z półwyspu arabskiego i zasiał je na wzgórzach w okolicy Chikmagalur (stan Karnataka). W tamtym czasie eksport ziaren zdolnych kiełkować był zabroniony. Prawo to skutecznie zabezpieczyło handel kawą na wiele lat. Bez względu na to czy mamy tutaj do czynienia z mitem lub historycznym faktem, jagody z owych ziaren stanowią dziś trzecią część ogromnej indyjskiej produkcji kawy.

Ziarna kawy rozprzestrzeniły następnie dziki podróżnikom z Europy pośród wielu krajów takich jak m.in. Holandia, Francja, czy Wielka Brytania. Holendrzy z kolei sprowadzili kawę w  wieku osiemnastym na wyspę Jawa, z faktem tym wiąże się słynna historia króla francuskiego, dla którego drzewo to stanowiło owo pożądanie i w końcu zostało mu podarowane.

Ludwik XIV zauważył wkrótce, że w zimnym klimacie francuskim drzewa kawowca nie chciały rosnąc, w związku z czym zmuszony był wybudować szklarnię, która umożliwiła kontynuację hodowli ziaren, z których z kolei przygotowywał swój upragniony napój.

Po dotarciu na Martynikę około roku 1720, ziarna rosły imponująco w tym sprzyjającym karaibskim klimacie, stąd tysiące kiełkujących nasion przewiezione zostały do Meksyku, który stanowi dziś jednego z największych eksporterów kawy na świecie.

Okazało się, że kawowce świetnie miały się także w bardziej gorącym I wilgotnym klimacie francuskiej Gujany, na którą trafiły mniej więcej w tym samym czasie. Fracisco de Melo Palheta, przy pomocy żony gubernatora wywiózł ziarna kawowca do Brazylii. Historia mówi, iż został przez nią obdarowany bukietem kwiatów zawierającym zakazane ziarna. Interesującym faktem jest, że Brazylia stała się jednym z największych producentów kawy na świecie.

W późnych latach 90-tych XIX wieku ziarna kawowca trafiają w końcu do Kenii i Tanzanii, dziwnym zbiegiem okoliczności jest to sąsiedztwo Etiopii. W ten oto sposób historia kawy zatoczyła koło zarówno w sensie dosłownym (wokół całego ziemskiego globu), jak i przenośnym. Cała ta podróż odbyła się w czasie około sześciu wieków. Kiedy zatem następnym razem rozkoszować się będziesz tanią filiżanką kawy w okolicznej kawiarni lub przyrządzisz ją sobie samodzielnie, pomyśl o tej niesamowitej historii ukrytej za zawartością Twej filiżanki. Dziś jest tak łatwo dostępna, choć w pewnym momencie historii, nie tak znowu odległej, dopiero rozpoczynało swą podróż do miejsca, w którym znajduje się dziś. 🙂

 

Palone ziarna kawy, Mazzer Polska, żarna Mazzer, serwis Mazzer, najlepsze żarna do młynka do kawy, coffee burrs, the best coffee burrs, oryginalne żarna Mazzer Luigi Spa., tylko oryginalne żarna Mazzer, oryginalne części Mazzer, części Mazzer oferowane przez Coffee Lovers, Coffee Lovers polecają żarna Mazzer, grinding blades, grinding burrs, żarna stożkowe, conical burrs, żarna, żarna do młynka, żarna stalowe, stalowe żarna Mazzer, żarna od Coffee Lovers, najlepszej jakości żarna do młynka kawowego, mielenie kawy, młynek do kawy, części do młynka, grinders parts, akcesoria do młynka, młynek do kawy, młyn do kawy, żarna tytanowe, najnowsze żarna, najlepsze żarna, tylko żarna Mazzer, żarna tylko od Coffee Lovers, Mazzer Polska, żarna Mazzer, serwis Mazzer, najlepsze żarna do młynka do kawy, coffee burrs, the best coffee burrs, oryginalne żarna Mazzer Luigi Spa., tylko oryginalne żarna Mazzer, oryginalne części Mazzer, części Mazzer oferowane przez Coffee Lovers, Coffee Lovers polecają żarna Mazzer, grinding blades, grinding burrs, żarna stożkowe, conical burrs, żarna, żarna do młynka, żarna stalowe, stalowe żarna Mazzer, żarna od Coffee Lovers, najlepszej jakości żarna do młynka kawowego, mielenie kawy, młynek do kawy, części do młynka, grinders parts, akcesoria do młynka, młynek do kawy, młyn do kawy, Żarna do młynka, żarna do młynków, żarna Mazzer, żarna tytanowe, żarna kosmiczne, trwałe żarna, najtrwalsze żarna, NAJLEPSZE Tytanowe Żarna Mazzer Super Jolly - T033M, Kapsułki z prawdziwą kawą, kawa, kawa włoska, prawdziwa kawa, pyszna kawa, barista totalny, najlepsza kawa, barista, akcesoria baristy, wszystko dla baristy, profesjonalny barista, kawa z mlekiem, espresso, cappuccino, ristretto, Caffè corretto, flat white, Espresso Lovers Only, mazzer, młynki mazzer, ferrari dla kawy, młynek mazzer, części mazzer, akcesoria mazzer, mazzer polska, saka caffe, barbera caffe, 7gr caffe, caffe only, ese pod, ese pod polska, saszetki z prawdziwą kawą, tylko prawdziwa kawa, ekspres kapsułkowy, ekspres POD, ekspres ese pod, ekspres dla baristy, wyposażenie baristy, wszystko dla baristy

0
Brak produktów w koszyku